U Google Translate postavite opciju 'detect language' te upišite 'vrijes' i prevedite na engleski - dobije se zanimljiv prijevod.
Citat iz jednog članka: Rod Erica poznat je po svojoj kalcifobnosti te većina vrsta iz tog roda raste isključivo na polukiselim i vrlo kiselim tlima. a) Vrijesovke su vrlo otporne te uspijevaju u vrlo suhim, pjeskovitim staništima, pa sve do vrlo vlažnih staništa, pa čak i u močvarama. Dominantne su na staništima niskoga raslinja i grmlja te na kiselim tlima poput vriština. Vrste iz roda erica se najčešće pojavljuju u obliku manjih grmova, visokih 20-150 cm. Izdvaja se Erica arborea L. (veliki vrijes) koja se može pojaviti i u obliku grma i u obliku manjeg stabla visine do 7 m. Sve vrste su vazdazelene s igličastim, sitnim i pršljenasto raspoređenim lišćem. b) Cvjetovi su dvospolni.
c) Znanstvenim istraživanjima utvrđeno je da je veliki vrijes (Erica arborea L.) vrsta koja na Jadranu ima najveću zapaljivost. d) No zanimljivo, drvo korijena je zbog velikoga sadržaja silicijevog dioksida, teško zapaljivo, pa se stoga upotrebljava za izradu lula (bruyere-drvo).
e) ..mladi su izbojci gusto sivodlakavi. Korijenov sustav je dobro razvijen, kako u dubinu, tako i u širinu. Pupovi su sitni i neugledni.
f) U nekim područjima Dalmacije vrijesovke se smatraju invazivnima jer se vrlo brzo šire na neobraslom području. U Hrvatskoj autohtone vrijesovke cvjetaju tijekom cijele godine pa su pogodne za pčelare
U prijevodu: Lulaši koji dime veliki vrijes su a) veliki, žilavi i svestrani ljudi. b) To su dvospolci, c) slabih živaca i kratkoga fitilja, d) ali sa velikom unutarnjom snagom i potencijalom za strpljenje i čelične živce, pa se neki među njima prometnu u majstore izrade lula. e) naočitost im nije jača strana, stoga su vrlo dlakavi i neugledni te imaju mali pi-pi. f) Dobro se slažu sa pčelarima, no dalmatinska sorta je nametljiva jer često udimljava djecu i roditelje po parkovima.